13 Mart 2010 Cumartesi

Yayın Balığı ayıklanması pişirilmesi

Yayın balığına özel bir sütun açmak istedim. Çünkü o tatlı sularımızda yaşayan hakikaten çok özel bir balık. Bu sözlerimi yanlış anlamayın dünyanın birçok yerinde var ama bizim için özel bir balık bazıları ona tatlı su canavarı, bazıları köpekbalığı, bazıları bıyıklı diyor. Çenesinde sayamıyacağınız kadar uçları geriye doğru ince birsürü diş var, kafası yassı basık ve büyüğü makbul, ben 80-85 kg sini gördüm. Boyu 1,50 metreyi aşkındı nerden diye soracak olursanız benim eşimin amatör balıkçılık merakı var, arkadaşlarıyla herhalde bir15 sene evvel Kızılırmak'tan tutmuşlardı.
Ayıklaması :
Yayın balığını ayıklarken dikkat edeceğimiz en önemli husus çenesi, dişleri kalsamaları çıkartırken ellerimizi çok dikkatli kullanmamız gerekli dişlere kaptımamamız lazım yoksa ellerimiz bir hayli hasar görür, kalsamaları aldıktan sonra karnını yaralım, ve içini boşaltalım iyice yıkıyalım, eğer isterseniz bir kerpeten yardımıyla ensesinden küçük bir deri kaldırarak derisinide yüzebilirsiniz.
Pişirilmesi :
Çorbası :
Yayın balığının kafasından çorba yapılır. Kafayı tencerede haşlayalım, yanaklarındaki ve ensesindeki kılçıksız löp beyaz etleri çıkaralım, ufak ufak parçalara ayıralım, tencerede 2 yemek kaşığı yağ eritelim, içinde 2 yemek kaşığı unu kavuralım, 2 yemek kaşığı salça ekleyip sulandıralım, karabiber, tuz ekliyelim, balıklarımızıda katıp suyumuzu ilave edip pişirelim, limon ve maydonozla servis yapalım.
Güveç :
Balığın sırt tarafını iri kuşbaşı doğrayalım, güvecin altına 2-3 kaşık yağ koyalım onun üstüne 2-3 soğanı kılıç şeklinde doğrayıp güvecin altını tamamen kapatalım, sonra 3-4 kabukları soyulmuş domates kaplıyalım, sonra balıklarımızı atalım,üstüne 4-5 diş sarmısak,3-4 yeşil biber,tekrar 1-2 domates 1-2 tanede patates atalım tuzumuzu ilave edip
üstünü folyo ile kapatıp fırına verelim 200 derecede 35 dakika pişirelim.
Fırın :
Yayın çok yağlı bir balık olduğu için fırında pişen bizim evde çok tercih ediliyor, burda yapılacak hemen hemen hiç bir işlem yok gibi fırın tepsisine kağıdımızı yayalım, üstüne doğradığımız balıkları dizelim ve fırına verelim nar gibi kızarana kadar kızartalım.
Afiyet olsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder