1 Kasım 2009 Pazar

Zargana ayıklanışı ve tava

Ben dün akşam pişirdim. Balık mevsimi olunca bizde hafta enaz iki gün balık yiyoruz.Oyüzden bütün çeşitleri kullanıyorum.Zargana benim bildiğim ege denizinde olan bir balık türüdür, uzun uzun, sivri burunlu en karakteristik özelliğide pişirildiği zaman orta kılçığı yeşilimtırak renk almasıdır.
Ayıklanışı : Diğer balıklara göre çok uzun bir balık olduğu için elimizde değil tezgahta temizliyeceğiz balığı uzatalım, önce kalsamalarının altından kafasını keselim, sonra bıçak yardımıyla karnını yaralım ve içini temizliyelim iyice yıkayalım, orta kılçıkta kan pıhtısı kalmamasına dikkat edelim.
Pişirilişi : Kağıt havlu ile iyice kuruttuktan sonra tavamıza girecek boydakileri ayıralım, büyükleri istediğimiz boyda kesip normal beyaz unla unlayalım ve fazla unları iyice çırpalım, tavaya sadece tavanın altını kapatacak kadar yağ koyalım ve kızdıralım, balıklarımızı yerleştirelim balık kızartırken esas tavanın ara sıra sallanmasıdır, buda balıkların tavaya yapışmamasını sağlar, unu iyice çırpmamamızda yağı çekmesini önler ve un yağda yanmaz daha uzun süre kullanılır, bu şekilde balıklarımızı kızartalım ve salatayla servis edelim .
Afiyet olsun.

4 yorum:

 1. Kılçığın ortasındaki ince kan pıhtısını temizlemek çok zor eğer kalırsa bir problem olur mu

  YanıtlaSil
 2. İçindeki kan pıhtısı ile balık pişerse hafif açımtırak bir tat verebibililir dikkat derim sevgiler:)

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. O kandan kurtulmak için, balığın karın kısmında kemiğin iki yanını bıçağın ucuyla çizip,diş fırçasıyla akan suyun altında fırçalamanızı öneririm. Her zaman öyle yapıyorum, sonuç gayet iyi.

  YanıtlaSil