13 Kasım 2009 Cuma

Nedret'ten

Merhabalar.
Sizlere teşekkür ederek başlamak istiyorum sözlerime. Gerek yorumlarınızla, gerek beni hergün takip ederek verdiğiniz destek sayesinde kocaman bir aile olduk. Artık ben de bu ailenin ihtiyaçları doğrultusunda yazı yazmak istiyorum, yine desteklerinizi bekliyorum. Bazı arkadaşların fırın aldığını, keklerimi denemeye başladığını duyunca inanın bir sevindim, inşallah başarılı olurlar ve afiyetle yerler. Tempura balık konusunda google raporlarını incelediğimde, özellikle hamsi sorgulandığını gördüm. O tarifi gazeteden Arman Kırım'dan aldığımı yazmıştım. Orada olay sadece kızartma hamuru, ben sardalya ile yapılışını yazdım, bunu istediğiniz balığa (küçük kılçığı alınmış) uygulayabilirsiniz.
Tariflerimiz tabi ki bunlarla sınırlı değil, daha yolu yarılamadık bile. Önümüzdeki günlerde boza yapımı, balık çorbası, kestane şekeri yapımı gibi özellikli tariflerim gelecek.
Beni dikkatli izleyenler anlamıştır; ben sebze konusunda biraz titizim, balkonda domates, biber, vb yetiştirdiğimizi yazmıştım. Hoş ne kadar kaçarsan kaç, GDO lu ürünler bir yerde seni buluyor, ama hiç değilse yapabileceğimiz herşeyi kendimiz yapalım ve GDO ya HAYIR diyelim.

2 yorum:

 1. Merhabalar,
  Evet ben tarifleri okudukça hep fırın konusuna takılıyor idim. Çünkü yapabildiğim ve yapmak istediğim türler hep fırın istiyor idi. Geçen ay nihayet kendime göre küçük bir şey almayı becerdim. Sonrasında içine sığacak kap/kalıp bulma süreci devam etti.
  Nihayetinde fırında ayçekirdeği kavurma, kestane pişirme gibi şeyler sonrası kekler deneyebildim.
  Sizin kek tariflerini birkaç kez hatmettim. Amacım jenerik bir kek tanımına ulaşmaktı aslında. Ancak o zaman kendimce birşeyler yapabilirim, ortaya çıkacak olan bana özel olabilir diye düşündüm. Zaten aile ile birlikte olduğum gençlik zamanlarından bu kek işine yatkınlığım var.

  Sözün özeti, buradaki kek tariflerini kendime göre azaltarak sade, üzümlü, üzümlü-kakaolu, üzümlü-fındıklı-kakaolu kekler yaptım. Denettiğim insanlar da beğendiler.

  Beni yazılarınızla tekrar mutfağa soktuğunuz için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. Yorumun için çok teşekkürler. Demekki şimdi o mini fırında başka şeyler denemeye sıra geldi.Mesela poğaca, pırtık börek, fırında sigara böreği gibi ha gayret.
  Nedret

  Not:İstediğin zaman danışabilirsin.

  YanıtlaSil