15 Kasım 2009 Pazar

Barbunya balığı ayıklama ve tava

Evet en güzel balıklarımızdan birisidir barbunya. Kendine has bir kokusu, özel bir lezzeti vardır. Genellikle tekir balığı ile karıştırılır, ama tekir balığı daha çok kumda yaşadığı için lezzeti biraz farklıdır. Üzerinde pembe pembe lekeler vardır, ve pullu bir balıktır. Karadeniz yöresinde daha çok kınalı adıyla bilinir.
Temizlemesi : Pullu bir balık olduğu için önce tezgaha koyup başından tutup kuyruğundan başına doğru ufak bir bıçakla pullarını temizliyelim, sonra şöyle bir sudan geçirip üstündeki pulları attıktan sonra bıçakla karnını yarıp içini temizliyelim, kalsamalarını ve orta kılçık üstündeki kan pıhtısını almayı ihmal etmiyelim. Bu ayıklama, bıçakla yapılan ayıklama, bir de benim yaptığım pratik ayıklama şekli var size onu da anlatayım: Bıçak kullanmıyorum, balığı sol elimle tutup sağ elimle iki kalsamasını birden kavrıyorum ve çekiyorum, karın üstündeki iki yüzgeçi ile birlikte, içi ve hep dediğim orta kılçıktaki kan pıhtısı bile geliyor, böylece temizleniyor.
Tavada Pişirmesi : Barbunya pişirirken çok dikkat isteyen bir balıktır, hemen dağılıverir. Bu yüzden yıkadıktan sonra kuruma safhasının çok iyi olması lazım, iyice kuruttuktan sonra unlıyalım ve fazla unları iyice çırpalım tavamıza dibini kaplayıp biraz üste çıkacak kadar (yani çok fazla bir yağ değil) yağ koyalım ve kızdıralım, balıklarımızı yerleştirelim, kızartmaya başlıyalım, sadece 1,2 kere tavayı sallıyalım, balıkların tavaya yapışmaması için, balığın alt yüzünün kızarmasını bekliyelim yani oldu mu diye balıkları ellemiyelim, kızardıkca pembe olan balıklar bu sefer koyu taba rengini alacaktır, yalnız balıkların kurumamasına dikkat edelim.
Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder