1 Ekim 2009 Perşembe

Tereyağı yapımı

Başına meraklısına demem lazımdı. Çünkü ben merakımdan öğrendim uyguladım yaptım. Oğlum bebekken yoğurtunu günlük kendim yapıyordum, o arada eşimin arkadaşı Samsun'dan her gelişinde bize kendi yaptıkları tereyağlarını getiriyordu, okadar nefis bir yağdıki ilk gidişimde öğrenmeye karar verdim, ve oğlum 1 yaşında iken Samsun'a Kirazlık'a gittik deniz kıyısı hem yazlık hem çiftlik çok güzel bir yer (şimdi sanayi bölgesi olmuş) orada peynir, çökelek(lor), tereyağ yapımını öğrendim ve inanın oğlumun büyümesinde kullandım. Yani evde tereyağımı yapıyordum, buna bağlı olarak çökelek yapıyordum ve çok büyük bir keyif alıyordum.Hala ara sıra lor peyniri yaparım bunları sizlerle paylaşmak istedim.
Tereyağ yapmak için önce yoğurt yapmak gerekiyor, buyüzden önce yoğurt yapımını anlatacağım.
Yoğurt Yapımı: 1 litre kaynamış ılıtılmış süte 2 tatlı kaşığı evdeki oda ısısındaki yoğurttan ılık sütle sulandırarak sütümüzün içine bırakalım ve sütümüzün kabını ısısını korumak için saralım ve mayalanmaya bırakalım, 5,6 saat sonra yoğurdumuz mayalanmış olacaktır. Ancak kullanmak içinbuzdolabında birgün bekletmemiz gereklidir.
Tereyağı için en az 5 kg sütten yoğurt yapmalıyız, bunu geniş bir kaba alalım ve mikserle çırpmaya başlıyalım, en hızlı moduna getirelim, ve yağların nasıl topaklandığını yoğurttan nasıl ayrıldığını görelim hemen hemen bir avuç kadar yağ çıkacaktır, eğer sütünüz tam yağlı ise, geriye bir sürü ayranımız kaldı bunuda hemen ocağın üstüne koyalım, içine bir fiske tuz atalım ve kaynatalım kaynarken bakarsanız buda topak topak çökelek peyniri olacaktır.
Ben bir deneyin derim.
Nedret

1 yorum:

  1. teşekkürler,bu bilgiler işime yarayacak..iyi günler...

    YanıtlaSil