13 Ekim 2009 Salı

İstavrit tava ve ayıklamaBen küçük balıkları yemeyi çok severim bana istavrit, sardalya,mezgit, hamsi vb olsun öyle zevkle yerimki hiç sormayın. İşte şimdide o zevklerimden biri istavriti size tarif edeyim.
Ayıklanışı : Ben balığı tabakta tam olarak görmekten zevk alırım o yüzden hamsi ve sardalya dışında hiçbir balığın kafasını kopartmam. Bu yüzden balığımızı tutalım, kalsamalarını açalım ve ikisini birden tutalım çekelim, karın boşluğu ile birlikte çıkartalım,( tek hamlede) orta kılçıktaki kan pıhtısına dikkat edelim, eğer çıkmamış ise küçük bıçak ucu ile veya balık için ayıracağımız bir diş fırçası ile temizliyelim, yıkayalım, ve iyice kurutalım.
Tava pişirilişi :Yıkayıp kuruttuğumuz istavritleri bir kağıt üzerine yayalım, ve unlıyalım sonra çevirip arka taraflarını unlıyalım, bu arada tavaya dibini kapatacak ve biraz geçecek kadar yağ koyalım ve yağı kızdıralım, balıklarımızdaki fazla unları iyice çırparak tavamızı sıkı sıkı yerleştirelim, ve ocağa koyalım, sallıyarak tavaya yapışmaması sağlıyalım ve kızartalım, istavrit nar gibi kızarmaz eğer öyle olduysa kurudu demektir, kızartma rengimiz açık sarıdır, bol salata ile servis yapalım.
Afiyet olsun

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder