2 Ekim 2009 Cuma

Hamsi tava (kızartma) ve temizleme
Hamsi balıkçı tezgahlarında görünmeye başladı o zaman bizde tariflerimize başlıyabiliriz önce tavasından başlıyalım dedim .
Malzemeler :

  • 1 kg hamsi
  • Mısır unu
Yapılışı :
Önce hamsinin ayıklanışını anlatayım. Hamsileri genel olarak sudan geçirelim sonra kafasından tutup koparıp, işaret parmağımızla karnını temizleyip, kuyruğuna kadar gidip, bu sefer kuyruğu ile birlikte orta kılçığını tutup çekeriz, bunların hepsi tek bir hamlede olur. Ama biz bugün tava yapacağımız için kılçığını çıkarmasakta olur, çünkü tavamız okadar güzel olacakki herkes kılçıkları ile yiyecek bundan eminim.
Hamsilerimizi ayıkladıktan sonra iyice yıkayalım, sularının kurumasını sağlıyalım, sonra bir kağıdın üstüne baş kısımları bir taraf kuyruk kısımları bir taraf dizelim, kağıt havlu ile tekrar kuruluyalım, sonra mısır unu ile her iki yanını unlayalım, bu arada tavamızın içine hafif tuz atıp kavurup dökelim, sonra tavanın sadece dibini kaplıyacak kadar yağ koyup kızdıralım, ve yağ kızınca tavayı kenara alıp hamsileri kuyrukları ortaya gelecek şekilde hiç aralıksız sıkı sıkıya dizelim, tavayı ocağa koyalım, ve tavayı sürekli hafif hafif sallıyarak balıkların alt yüzünün pişmesini sağlıyalım, bu arada tavayada yapıştırmıyalım, alt yüzünün piştiğinden emin olduğumuzda, tava çapında düz bir kapak veya bir porselen servis tabağı yardımı ile tavanın içindeki yağı önce başka bir kaba süzelim, sonra balıkları ters çevirip süzdüğümüz yağı koyup öbür yüzünüde bu şekilde kızartalım, iki tarafta kızarınca yine şekilmizi bozmadan yağımızı süzüp servis tabağımıza alalım,ve servis edelim.
Afiyet olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder